Can Aydın Kimdir?

Can Aydın; 1981 senesinde eskrimci bir ailenin çocuğu olarak İstanbul’da dünyaya gelmiş ve 7 yaşında eskrime başlamıştır. Sporculuk kariyerinde ulusal ve uluslararası alanda önemli dereceler elde etmiştir. Lise eğitimini Saint-Benoit Fransız Lisesi’nde tamamladıktan sonra lisans eğitimi için Amerika Birleşik Devletleri’ne gitmiştir. ABD’de işletme eğitimi aldıktan sonra Türkiye’ye dönmüş ve Bilgi Üniversitesi’nde Televizyon Haberciliği ve Programcılığı bölümünü bitirmiştir. 2006 senesinden beri eskrim antrenörlüğü yapmakta olan Can Aydın iki çocuk babasıdır.

Sporculuk Geçmişi

Can Aydın; eskrime 1988 senesinde Altınyurt Spor Kulübü’nde Flöre branşı ile başlamıştır. Flöreci olarak sırasıyla Bülent Dimli ve Meral Gören ile çalışmıştır. Bu branşta Minikler kategorisinde Türkiye Şampiyonluğu elde etmiştir.

Eskrim yaşantısını 1995 yılından sonra Tenis Eskrim ve Dağcılık Spor Kulübü’nde sürdüren Can Aydın, bu kulüp çatısı altında Kılıç branşına başlamıştır. Kılıççı olarak sırası Hüsnü Şengezer ve Bogdan Horeanu ile çalışmış ve bu branşta Yıldızlar, Gençler ve Büyükler kategorilerinde Türkiye Şampiyonlukları yaşamıştır.

Can Aydın; 1997-2000 seneleri arasında Milli Takım düzeyinde ülkemizi temsil etmiştir. Uluslararası alanda katıldığı Balkan Şampiyonaları’nda 1 gümüş ve 2 bronz madalya kazanmıştır. 2000 senesinde lisans eğitimi için sporcu/öğrenci olarak Amerika Birleşik Devletleri’ne gitmiş ve Vladimir Nazlymov ile çalışmıştır.

Antrenörlük Geçmişi

Can Aydın; 2004 senesinde Türkiye’ye dönmüş ve 2005 senesinde Antrenör Belgesi alarak TEGEV-Altınyurt Eskrim Merkezi’nde antrenörlüğe başlamıştır. Bu merkezde yetiştirdiği eskrimciler ulusal müsabakalarda 170’i aşkın madalya kazanmış ve Milli Takım düzeyinde ülkemizi temsil ederek Avrupa Kupaları’nda 11 altın ve 2 bronz madalya elde etmişlerdir.

Çeşitli dönemlerde Milli Takım Antrenörü olarak Avrupa Kupaları, Dünya Kupaları, Avrupa ve Dünya Şampiyonaları’nda görev yapan Can Aydın, farklı zamanlarda Türkiye Eskrim Federasyonu’nun Teknik Kurul’u ve Merkez Hakem Kurulu’nda da yer almıştır.

Can Aydın, yetiştirdiği sporculardan Fatma Zehra Köse’nin 2013-2014 sezonunu Uluslararası Yıldızlar Sıralaması’nda 5. sırada tamamlamasının ardından dünyadaki 13 eskrimciden biri olarak ismen davet edildiği 2. Gençlik Olimpiyat Oyunları’nda antrenör olarak ülkemizi temsil etmiştir.

Aynı zamanda Milli Eskrim Hakemi olan ve antrenörlük kariyerine devam eden Can Aydın, Parat Ripost Spor Kulübü’nün kurucu üyesi ve Yönetim Kurulu Başkanı’dır.

İletişim

Cep: (0532) 254 90 45
E-Posta: canaydin@paratripost.org
Facebook: johnaydin
Twitter: johnaydin