Eskrim Nedir?

Düellolardan Günümüze Tarihten Bir Armağan

Kılıç dövüşü, eski Mısır’dan beri varolmuş ve değişik kültürlerde farklı formlarda uygulanmıştır. Turnuvalar orta çağ Avrupa’sında popüler hale gelse de modern eskrim gelişimini 16. Yüzyılda “rapier” adı verilen epe benzeri silahlarla korunmasız şekilde yapılan düellolara borçludur.

Rapierler ordularda kullanılan kesici ve delici kılıçlardan esinlenerek ortaya çıkarılmış ve siviller tarafından hem kendilerini savunma amacıyla hem de düellolarda kullanılmıştır. Keskin silahlar olmalarına karşın yapılan atağın ilk amacı dürtüş yapmaktı. Rapierlerle yapılan eskrim İspanya ve İtalya’dan kuzey Avrupa’ya yayıldı.

18. Yüzyılda, rapierin daha basit, kısa ve hafif olan bir türü Fransa’da popüler oldu. Hafif oluşu nedeniyle daha karmaşık ve yeni savunma stilleri gelişti. Fransız ustalar karmaşık ataklara, hareket zekasına ve silahla yapılan savunmaya dayalı bir ekol geliştirmişlerdir. Silah, uç kısma güvenliği arttırıcı bir deri parçası konunca ve çiçeği andıran bir tutma yeri kullanılmaya başlanınca flöre adını almıştır. Fransızcada çiçek anlamına gelen “fleure” kelimesinden türeyen ismiyle flöre, bugünkü modern eskrimde kullanılan flöre ile kullanımda aynıdır. Nitekim Fransızların küçük silahla geliştirdikleri ekol modern eskrimin de büyük ölçüde temelini oluşturur.

Olimpiyat Oyunları'nda Eskrim

Eskrim, Olimpiyat Oyunları tarihinin en önemli spor branşlarının başında gelir. 1896 senesinde Atina’da düzenlenen ilk Olimpiyat Oyunu programına dahil edilmiş olan eskrim günümüze kadar düzenlenmiş tüm oyunlarda atletizm, bisiklet, cimnastik ve yüzme ile birlikte yer almış 5 spordan bir tanesidir.

Bazı kaynaklarda eskrimin Atina’daki ilk oyunlarda yer almasının nedeni olarak, modern Olimpiyat Oyunları’nın kurucusu kabul edilen Fransız pedagog, tarihçi ve sporcu Baron Pierre de Coubertin’in yaptığı spor branşlarından bir tanesinin eskrim olması gösterilir.

Bugüne kadar düzenlenen 28 Olimpiyat Oyunu’nunun tamamında yer almış olan eskrimde 99 ülkeden 3180’i erkek ve 817’si bayan olmak üzere toplam 3997 eskrimci piste çıkmıştır.

Eskrimde Branşlar

Eskrim; epe, flöre ve kılıç adı verilen üç farklı silah türü ile oynanan bir spordur. Günümüzde eskrimciler bu silahlardan, diğer bir deyişle bu branşlardan biri üzerine yoğunlaşır ve eskrim kariyerlerini tek silah üzerine inşa ederler. Eskrime başlayacakların aklını meşgul eden temel sorulardan iki tanesi bu silahlar arasında ne gibi farklar olduğu ve hangi branşı yapacaklarıdır.

Eskrime İdeal Başlama Yaşı

“Eskrim sporuna ideal başlama yaşı kaçtır?” sorusu eskrimciler olarak en sık karşılaştığımız soru cümlelerinden bir tanesidir. Bu sorunun kaynağı genellikle çocuklarını eskrime başlamayı düşünen ebeveynler olur. Eskrime ilgi duyan geçler ve yetişkinlerde bu sorunun biçimi “Bu yaştan sonra eskrim yapabilir miyim?” şeklinde değişmektedir.

Eskrim 7’den 70’e herkesin başlayabileceği ve yapabileceği bir spordur. Ancak eskrime başlama yaşınız gelecekteki sportif hedeflerinizi şekillendirecek başlıca unsur olacaktır. Eskrim ile erken yaşta tanışan çocuklar gelecekte birer performans sporcusu olabilirler. İleri yaşta eskrime adım atanlar ise sağlıklı yaşam için spor yapma alışkanlığı edinmeyi birincil hedef olarak belirleyebilirler.

İlginizi Çekebilir

Dergimizde, eskrim sporu hakkında bilgi sahibi olmanıza yardımcı olacak pek çok yazı yer almaktadır. Bu yazılardan ilginizi çekebileceğini düşündüğümüz bazı yazıları sizin için seçtik. Bu yazılara aşağıdaki linklerden ulaşabileceğiniz gibi daha fazlasını dergimizi ziyaret ederek okuyabilirsiniz.