parat-ripost-veli-toplantisi

Veli Toplantısı Notları

15 Nisan 2017 tarihinde eskrim merkezimizde düzenlenen veli toplantısında velilerimiz ile çeşitli konularda fikir alışverişi yapıp, istek ve şikayetleri dinledik.

Toplantı süresince aşağıdaki konu başlıklarına değinilmiştir.

Veli Toplantıları

Veli toplantılarının düzenli aralıklarla ve yaş gruplarına göre ayrıştırılarak düzenlenmesi talep edilmiştir. Buna göre 1 adet sezon sonunda, 1 adet sezon başlangıcında ve 2 adet de sezon içerisinde olmak üzere senede 4 toplantı yapılmasına, toplantının yapılacağı hafta sonunda 1 günün Performans Programı’nda yer alan sporculara, 1 günün de Eskrimci Programı’nda yer alan sporculara ayrılmasına karar verilmiştir. Buna göre belirlenen taslak tarihler şu şekildedir.

17 Haziran 2017 Cumartesi (Performans Programı Veli Toplantısı)
18 Haziran 2017 Pazar (Eskrimci Programı Veli Toplantısı)

2 Eylül 2017 Cumartesi (Performans Programı Veli Toplantısı)
3 Eylül 2017 Pazar (Eskrimci Programı Veli Toplantısı)

23 Aralık 2017 Cumartesi (Performans Programı Veli Toplantısı)
24 Aralık 2017 Pazar (Eskrimci Programı Veli Toplantısı)

24 Mart 2018 Cumartesi (Performans Programı Veli Toplantısı)
25 Mart 2018 Pazar (Eskrimci Programı Veli Toplantısı)

Yukarıda belirtilen toplantı tarihleri taslak olup turnuva tarihlerine göre değişiklik gösterebilecektir. Kesin toplantı tarihi toplantı öncesinde ilan edilecektir.

Antrenman Programı ve Düzeni

Antrenmanlardan maksimum verim elde edilebilmesi için detaylı bir müfredat ve her antrenmanda ne yapılacağına dair detaylı bir program üzerinde çalışıldığı antrenörlerimizce belirtilmiştir. Bu detaylı program yaz dönemi itibariyle yürürlüğe konulacaktır.

Öte yandan; haftanın hangi gününde neye yönelik çalışma yapılacağı (teknik, taktik, kondisyon, maç) antrenman programında derhal belirtilecektir.

Antrenmanların başlangıcındaki ısınma bölümünde görevli antrenörlerin tamamının özel ders vermemesine, en az 1 tanesinin antrenmanı takip edip yönetmesine karar verilmiştir. Hali hazırda önceden yapılmış rezervasyonlar bulunduğundan, bu kararın uygulamaya sokulması kademeli olarak olabilecek olup 2017-2018 sezonunda tam anlamıyla uygulanabilecektir.

Antrenman süresince antrenörlerin dikkatinin tam anlamıyla sporcular üzerinde olması için gerekli uyarı ve düzenlemelerin yapılmasına karar verilmiştir.

Eskrimci Programı’ndaki sporcuların Performans Programı’ndaki sporcuların antrenmanlarına katılmalarından doğan hoşnutsuzluklara ilişkin söz konusu durumdan her iki grupta da yer alan sporcuların karşılıklı fayda elde edebilecekleri anlatılıp durum değerlendirmesi yapıldı. Eskrimci Programı’ndaki hangi sporcuların bir üst grup ile antrenman yapabileceğinin kesin çizgilerle belirlenmesine karar verildi.

Minikler klasmanında ilk 20 içerisinde yer alan sporcuların üst grup ile antrenman yapmaları antrenörlerimizce uygun bulunmuştur. Öte yandan; Eskrimci Programı’ndaki her sporcunun ayda 1 defaya mahsus olmak üzere gerek geliş-gidişte yaşanan sıkıntı gibi özel nedenlerden ötürü gerekse özendirici ve motivasyon arttırıcı unsurlar gözetilerek üst grup ile antrenman yapabilmesi kararlaştırılmıştır.

Sporcuların antrenman süresince telefonlarını kendilerine gösterilen yere bırakmalarına ve antrenman süresince telefonlarını kullanmamalarına karar verilmiştir.

Antrenman boyunca tüketilen su şişelerinin antrenman sonunda sporcular tarafından toplanmasının sağlanmasına karar verilmiştir.

Sporculara antrenman dışında kalan vakitlerde de eskrim düşünmelerini sağlayacak ödev ve görevler verilmesinin faydalı olacağı düşünülmüştür. Bu kapsamda, sporculara zaman zaman evde eskrim videosu izlemek gibi meşguliyetler yaratılması sağlanacaktır.

Turnuva Katılım Bildirimi ve Takım Oluşturulması

Dönem dönem yoğunlaşan turnuva takviminde sporcunun hangi turnuvaya katılım bildirimi yaptığı veya katılım bildirimi yapılıp yapılmadığı konularında tereddütler meydana gelebildiğinden katılım bildirimi yapılan sporcunun adının turnuvaya ilişkin duyuru sayfasına eklenmesine karar verilmiştir. Bu metodun uygulanmasına katılım bildirimi devam eden kamp ve turnuvalar ile birlikte başlanmıştır.

Takım karşılaşması olan turnuvalarda kızlarda ve erkeklerde mücadele edecek ilk takımda hangi sporcuların olacağının nasıl ve ne zaman belirlenmesi gerektiği konusunda fikir alışverişinde bulunulmuştur. Her turnuvada aynı uygulamanın yapılması talep edilmiş ve seçim hakkı antrenörlere bırakılmıştır. Bu bağlamda; kızlarda ve erkeklerde mücadele edecek ilk takımların hangi sporculardan oluşacağı antrenörler tarafından belirlenecek olup takımda yer alan sporcuların isimleri turnuvanın duyuru sayfasında belirtilecektir. Bunun uygulanmasına Haziran ayında Eskişehir’de düzenlenecek olan Süper Minikler ve Minikler Türkiye Şampiyonası ile başlanmıştır. Söz konusu şampiyonada mücadele edecek 1. takımlarda yer alacak sporcuların isimleri turnuvanın duyuru sayfasında belirtilmiştir. Önceden duyurulmuş olduğundan dolayı Antalya’daki Çocuk Kupası’nda erkek takımımızda Ensar Yiğit Aşırok, Kerem Çağlayan ve Sinan Par dışında yer alacak son isim ferdi müsabakaların sıralamasına göre belirlenecektir.

Otel – Salon Transferleri

Turnuvalarda konakladığımız otel ve turnuvanın düzenlendiği salon arasındaki ulaşımın daha organize bir biçimde halledilmesi gerektiği belirtilmiştir. Ulaşımın taksiler veya velilerimize ait özel araçlar ile sağlandığı hallerde, sporcuların birbirleri ile oturarak yolculuk etmek istemesi zaman zaman kimi sporcuların grubun dışında kalmasına neden olduğunun altı çizilmiştir.

Bu kapsamda; turnuvanın günlük programı el verdiği taktirde transfer aracı ayarlanarak sporcuları tek seferde salona götürüp tek seferde otel getirmenin makul olacağı kararlaştırılmıştır. Turnuva programı sporcuların ayrı zamanlarda salona gelmelerini gerektirdiği durumda ise velilerimiz ikinci grubun sorumluluğunu alabileceklerini ifade etmişlerdir.

Motivasyon

Sporcular ile sezon başında konuşularak sezona ilişkin bireysel hedeflerinin belirlenmesi, bu hedefler doğrultusunda plan yapılması ve sezon içerisinde belirli aralıklarla durum değerlendirmesi yapılmasına karar verilmiştir.

Özellikle Yıldızlar ve Gençler yaş gruplarındaki sporcuların motivasyona ihtiyaç duyduklarını, bu motivasyonun sağlanabilmesi için kendileri ile konuşulması gerektiğini vurgulamıştır.

Ay sonunda duyuru panosuna asılan “En Çalışkan Sporcu Sılaması”nın yaş gruplarına göre ayrıştırılarak yapılmasına karar verilmiştir.

Veli Davranışları

Velilerimizden antrenman ve turnuva süresince salonunda bir izleyici olarak bulunmaları, buna uygun davranışlar sergilemeleri, antrenman ve maça yönelik direktifler vermekten kaçınmaları, bu süreçlerde yeme-içme konularında ısrarcı olamamaları, çocukları ile gereğinden fazla iletişim kurmamaları talep edilmiştir.

Sporcular arasında yaşanabilecek olumsuz durumların çözümünde velilerin duruma müdahil olmamaları, birbirleri ile durumun çözümü konusunda muhattap olmamaları, çocuklarını antrenörleri ile konuşmaya teşvik etmeleri, çocuklarının konuşmak istememesi halinde ise kendilerinin antrenörlerimizi durumda haberdar etmeleri istendi.

Whatsapp Grubu Kullanımı

“Parat Ripost Akademi” başlıklı Whatsapp grubunda siyasi ve dini mesajlar paylaşılmaması, bireysel konuların ilgili kişilere özelden yazarak halledilmesi gerektiği ifade edildi.

Yedek Malzeme

Yarışmacı olan tüm sporcularımızın yedek silah ve kordonlarını tamamlamak durumunda olduklarının altı çizildi. Yedek malzeme eksikliğinin sporcuları birbirlerinin malzemelerini kullanmak durumunda bıraktığı, bunun da malzeme kaybına neden olabildiği belirtildi.

Yaz Kampı

Aynı tarihlerde hem Yunanistan’da hem de Romanya’da kamp olacak olması, daha evvel Yunanistan’a giden bazı sporcularımızın tekrar aynı kampa gitmeyi arzu etmesi hangi kampa iştirak edileceği konusunda bir belirsizliğin yaşanmasına neden olmuştur. Toplantı sırasında durum değerlendirilmiş ve kulüp olarak hangi kampa iştirak edeceğimiz konusundaki son kararın toplantı sonrasında duyurulacağı ifade edilmiştir.

Kulübümüz, bu yaz döneminde eskrim bakımından daha verimli olabileceği düşünülen Romanya’nın Iaşi kentindeki kampa iştirak edecektir. Yunanistan’ın Atina kentindeki kampa katılmak konusunda ısrarcı olan sporcularımız olması durumunda kendilerine Atina kampına iştirak konusunda yardımcı olunacaktır.

Leave A Comment

Diğer Duyurular

 
Antrenman Programı Hakkında
Gerek evvelki seneler gerekse Eylül-Aralık arasındaki dönemdeki antrenman verimliği ve performans unsurları göz önünde bulunarak antrenman programımızda bazı düzenlemeler yapılmıştır.