parat-ripost-m-eskrim-turkiye-sampiyonasi-kiz-kilic-takim
parat-ripost-sm-eskrim-turkiye-sampiyonasi-hatice-eylul-surmen
parat-ripost-m-eskrim-turkiye-sampiyonasi-pinar-miray-sisik
parat-ripost-m-eskrim-turkiye-sampiyonasi-ela-alpagut
parat-ripost-m-eskrim-turkiye-sampiyonasi-kerem-caglayan
parat-ripost-m-eskrim-turkiye-sampiyonasi-ensar-yigit-asirok
parat-ripost-m-eskrim-turkiye-sampiyonasi-sinan-par
parat-ripost-m-eskrim-turkiye-sampiyonasi-ferdi-madalyalar
parat-ripost-m-eskrim-turkiye-sampiyonasi-takim-kupalar
parat-ripost-m-eskrim-turkiye-sampiyonasi-erkek-kilic-takim

Minik Kız Kılıç Takımımız Türkiye Şampiyonu

12-18 Haziran 2017 tarihlerinde Eskişehir’in ev sahipliğinde düzenlenen Süper Minikler ve Minikler Türkiye Şampiyonası’nda Ela Alpagut, Ezgi Koçer, Pınar Miray Şişik ve Selin Ungan’ın yer aldığı Minik Kız Kılıç takımımız Türkiye Şampiyonu oldu.

Şampiyonanın 5. gününde Kılıç branşında oynanan takım karşılaşmalarında kulübümüz takım halinde kızlarda Türkiye Şampiyonluğu’nu elde ederken erkeklerde Türkiye ikincisi oldu. Şampiyona programının 3. ve 4. gününde yer alan ferdi müsabakalar sonunda ise kulübümüz sporcuları 6 madalya kazanmayı başardı.

Ela Alpagut, Ezgi Koçer, Pınar Miray Şişik ve Selin Ungan’dan kurulu Minik Kız Kılıç takımımız karşılaşamalara ferdi müsabakalarda sporcularımızın elde etmiş oldukları derecelerden ötürü seri başı olarak başlayıp 32’lik direkt eleme tablosunu maç oynamadan geçti. Kızlarımız 16’lık tabloda Ankara Vişnelik Tenis Eskrim Spor Kulübü C Takımını 45-4, çeyrek finalde aynı kulübün A takımını 45-37 yendikten sonra yarı finalde de Ankara Eskrim Spor Kulübü’nü 45-31 mağlup ederek finale yükseldi.

Minik Kız Kılıç takımımız final maçında da Kastamonu Eskrim Spor Kulübü’nü 45-29 yenerek Türkiye Şampiyonu oldu. Bu birincilik, 2015 senesinin Aralık ayında kurulan ve 2016 yılının ilk aylarında Türkiye Eskrim Federasyonu’na tescil olan kulübümüzün tarihindeki ilk takım halinde Türkiye Şampiyonluğu olarak da kayıtlardaki yerini aldı.

Aynı gün erkeklerde oynanan takım karşılaşmalarında kulübümüz 5 takımla mücadele etti. Günün sonunda A takımımız ikincilik kürsüsünde yer alan taraf oldu.

Elburuz Uras Yıldırım, Ensar Yiğit Aşırok, Kerem Çağlayan ve Sinan Par’dan kurulu A takımımız 2. sıradan güne başlarken 64’lük eleme tablosunu maç oynamadan geçti. Ekibimiz 32’lik tabloda Ankara Vişnelik Tenis Eskrim Spor Kulübü C Takımını 45-7, 16’lık tabloda Bursa H Takımını 45-24, çeyrek finalde Eskişehir Demirspor B Takımını 45-15, yarı finalde de Bursa e Takımını 45-39 yenerek finale geldi.

Erkek kılıççılarımız bu sezon 2 defa üstünlük sağladığı Bursa takımına 45-42 mağlup olup şampiyonluğu rakibine kaptırırken ikincilik kupasının sahibi oldu.

Takım karşılaşmalarında kulübümüzün diğer takımlarından Deniz Derici, Mete Alp Duru ve Yıldırım Beyazıt Yontan oluşan B takımı 9., Baybars Baltacıoğlu, Erk Demir Öztürkoğlu ve Melih Şener’den kurulu C takımı 14., Alperen Arslan, Ege Dinç ve Kanat Cem Onat’ın oluşturduğu D takımı 24., Onat Şen, Orkun Yalçın Ungan ve Yağız İkiz’in meydana getirdiği E takımı ise 26. sırada şampiyonayı sonlandırdı.

Süper Minikler ve Minikler Türkiye Şampiyonası’nın ferdi müsabakaları sonunda en önemli dereceyi Minik Erkek Kılıç branşında mücadele eden Sinan Par elde etti. Sinan Par, Eskişehir’den bronz madalyayla ayrıldı.

Şampiyonanın 4. gününde Minikler kategorisinde oynanan ferdi müsabakalarda ter döken Sinan Par ilk turu 5 galibiyet ve 1 mağlubiyet alarak 31. sırada geride bıraktı. Sporcumuz 256’lık tabloyu maç oynamadan geçtikten sonra 128’lik tabloda Bursa Ferdi sporcusu Emirhan Gül’ü 10-3, 64’lük tabloda İzmir Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü sporcusu Can Mengüç’ü 10-4, 32’lik tabloda Ankara Bekir Yılmaz İÖO Gençlik ve Spor Kulübü sporcusu Enes Talha Kalender’i 10-8, 16’lık tabloda sporcumuz Elburuz Uras Yıldırım’ı 10-5, çeyrek finalde de bir diğer sporcumuz Kerem Çağlayan’ı aynı skorla mağlup ederek yarı finale geldi. Yarı final maçında Bursa Ferdi sporcusu Murat Sarp Aşık’a 10-7 yenilen Sinan Par bronz madalyanın sahibi oldu.

Aynı branşta Ensar Yiğit Aşırok ve Kerem Çağlayan da şampiyonaya çeyrek finalde veda ederek madalya kazanma başarısı gösteren diğer eskrimcilerimiz oldular.

Her iki sporumuz da ilk turu kayıpsız geride bırakırken Ensar Yiğit Aşırok 3., Kerem Çağlayan ise 7. sıradan direkt eleme tablosuna yerleşip 256’lık tabloyu maç oynamadan geçtiler.

Ensar Yiğit Aşırok 128’lik tabloda sporcumuz Ege Dinç’i 10-1, 64’lük tabloda Bartın Ferdi sporcusu İbrahim Arda Belge’yi 10-2, 32’lik tabloda Bursa ASP Gençlik ve Spor Kulübü sporcusu Toprak Altınçekiç’i 10-3 ve 16’lık tabloda da Ankara Vişnelik Tenis Eskrim Spor Kulübü sporcusu Koray Sevil’i 10-6 yenmesinin ardından çeyrek finalde Bursa Ferdi sporcusu Murat Sarp Aşık’a 10-2 yenilerek elendi ve şampiyonayı 5. sırada tamamlayarak madalyanın sahibi oldu.

Kerem Çağlayan ise 128’lik tabloda Ankara Pars Eskrim Spor Kulübü’nden Burak Karakoyunlu’yu 10-1, 64’lük tabloda Adıyaman Düzbağ Gençlik ve Spor Kulübü’nden Berkay Kökocak’ı 10-8, 32’lik tabloda Zonguldak Ferdi sporcusu Orçun Akkoyun’u 10-5, 16’lık tabloda da Samsun Eskrim Spor Kulübü’nden Tunahan Çelebi’yi 10-9 yenerek çeyrek finale yükseldi. Sporcumuz çeyrek finalde bir diğer sporcumuz Sinan Par’a 10-5 yenilerek elendi ve 6. olarak madalya kazananlar arasında yerini aldı.

Minik Erkek Kılıç branşındaki ferdi müsabakalarda ter döken diğer eskrimcilerimizden Elburuz Uras Yıldırım 14., Yıldırım Beyazıt Yontan 22., Mete Alp Duru 30., Deniz Derici 40., Melih Şener 45., Erk Demir Öztürkoğlu 83., Baybars Baltacıoğlu 92., Alperen Arslan 99., Çağan Çakan 106., Kanat Cem Onat 116., Ege Dinç 121., Onat Şen 123., Ahmet Yağız İkiz 124., Orkun Yalçın Ungan 131. ve Sertuğ Kayra Engin de 205. oldular.

Aynı gün bir diğer şampiyonluk mücadelesi de Minik Kız Kılıç branşında yaşandı. Müsabakalar sonunda Ela Alpagut ve Pınar Miray Şişik çeyrek final oynayarak günü madalyayla noktalamayı başaran eskrimcilerimiz oldular.

Ela Alpagut ilk turu kayıpsız geride bırakıp birinci sırada tur atladı. 128’lik tabloyu maç oynamadan geçen sporcumuz 64’lük tabloda sporcumuz Duru Kaya’yı 10-3, 32’lik tabloda Ankara Eskrim Spor Kulübü’nden İpek Duru’yu 10-6, 16’lık tabloda da Zonguldak Ferdi sporcusu Damla Demirkol’u 10-1 yendikten sonra çeyrek finalde Kastamonu Eskrim Spor Kulübü’nden Nil Güngör’e 10-6 mağlup olarak elendi ve şampiyonayı 5. sırada tamamlayan isim oldu.

Pınar Miray Şişik ise ilk turdaki tüm maçlarını kazanıp 3. sırada üst tura yükseldi ve 128’lik eleme tablosunu maç oynamadan geçenlerin arasında yer aldı. Pınar Miray Şişik 64’lük tabloda Ela Güneş’i 10-3 mağlup ettikten sonra 32’lik tabloda Ankara Ferdi sporcusu Zeynep Nisan Cihan’ı 10-5, 16’lık tabloda da sporcumuz Selin Ungan’ı 10-5 yenerek adını çeyrek finale yazdırdı. Sporcumuz çeyrek finalde karşılaştığı Bursa Ferdi sporcusu Bilge Su Gür’e 10-5 yenilerek elendi ve şampiyonayı 6. sırada tamamlayarak madalya kazanan bir diğer sporcumuz oldu.

Minik Kız Kılıç branşında mücadele eden diğer sporcularımızdan Ezgi Koçer 12., Selin Ungan 14., Duru Kaya 62. ve Ela Güneş de 63. sırada kendilerine yer buldular.

Eskişehir’deki Türkiye Şampiyonası’nda Kılıç branşına ayrılan programın ilk gününde Süper Minikler kategorisindeki eskrimciler kozlarını paylaştı. Bu yaş grubunda şampiyonayı madalyayla noktalayan tek sporcumuz Hatice Eylül Sürmen oldu.

Süper Minik Kız Kılıç branşındaki ilk tur maçlarında 4 galibiyet ve 2 mağlubiyet alırken Hatice Eylül Sürmen ayak bileğinde sakatlığın nüksetmesi sonucu şampiyonanın devamında ciddi zorluk yaşadı. Hatice Eylül Sürmen 17. sırada tur atlayıp 64’lük eleme tablosunu maç oynamadan geçti. Sporcunuz 32’lik tabloda Bursa Ferdi sporcusu Ada Uçkan’ı 8-4 ve 16’lık tabloda da Ankara Sevgi Koleji Spor Kulübü’nden Esila Keskin’i 8-5’lik skorla turnuvanın dışına ittikten sonra çeyrek finalde İzmir Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü’nden Melahat Irmak Şendur’a 8-1 yenilerek elendi ve şampiyonayı 8. sırada tamamlayarak madalyayı boynuna takmayı başardı.

Aynı branşta mücadele eden sporcularımızdan Ela Güneş 10. olurken Duru Kaya da 30. sırada şampiyonayı tamamladı.

Kulübümüzün madalyaya ulaşamadığı tek branş Süper Minik Erkek Kılıç oldu. Bu branştaki ferdi müsabakalarda piste çıkan sporcularımızdan Onat Şen 17., Yıldırım Beyazıt Yontan 21., Mete Alp Duru 26., Erk Demir Öztürkoğlu 32., Kanat Cem Onat 65., Ahmet Yağız İkiz 74., Baybars Baltacıoğlu 79., Ege Dinç 81., Sertuğ Kayra Engin 142., Çağan Çakan 149. ve Orkun Yalçın Ungan 152. sırada kendilerine yer buldular.

       

Leave A Comment

Haberler

 
Kış Okulu Kayıtlarımız Başladı
Son yıllarda eskrim sporunda ülkemizin önde gelen spor kulüplerinden biri olarak faaliyet gösteren akademimizde bale, cimnastik ve eskrim kış okulu kayıtlarımız başladı.
Kariyer Programımızla Meslek Sahibi Olmaya Var Mısınız?
Parat Ripost olarak ihtiyaç duyduğumuz kalifiye eğitmen gereksinimimizi sunduğumuz Kariyer Programı ile karşılamayı arzu ediyoruz.
Wroclaw’da Ezgi Koçer İle Çeyrek Final Gördük
Uluslararası alanda U15, U13 ve U11 yaş gruplarının Kılıç branşındaki en zorlu turnuvalarından biri olan Challange Wratislavia'da ter döken sporcumuz Ezgi Koçer çeyrek final oynama başarısı gösterdi.
Kuşadası Cup’ta Mete Alp Duru’dan Bronz Madalya
24-25 Mart 2018 tarihlerinde Aydın'ın Kuşadası ilçesinde düzenlenen Kuşadası Cup'ta Süper Minik Erkek Kılıç branşında Mete Alp Duru bronz madalya kazanırken kulübümüz turnuvayı toplam 4 madalyayla tamamladı.
Maya Ataç Kurtulmuş Avrupa Üçüncüsü
Rusya'nın Sochi kentinde düzenlenen Yıldızlar Avrupa Şampiyonası'nda ülkemizi Yıldız Kadın Kılıç Milli Takımında temsil eden sporcumuz Maya Ataç Kurtulmuş takım halinde Avrupa üçüncüsü olma başarısı gösterdi.
Atina’da İkincilik Sinan Par’ın Oldu
Üç sporcumuzun ter döktüğü, 17-18 Şubat 2018 tarihlerinde Yunanistan'ın başkenti Atina'da düzenlenen CGS Cup U14 Avrupa Circuit turnuvasında Sinan Par ikincilik kupasının sahibi oldu.
Yıldızlar’da Son Sınavı Federasyon Kupası’yla Verdik
1-2 Şubat 2018 tarihlerinde Eskişehir'de düzenlenen Yıldızlar Federasyon Kupası ile birlikte Yıldızlar yaş grubundaki son sınavımızı vermiş olduk.
Circuit Sezonunu Bükreş’te Noktaladık
2017-2018 sezonunda yer alan Yıldızlar Avrupa Circuit turnuvalarının Kılıç branşındaki son ayağı 27-28 Ocak 2018 tarihlerinde Romanya'nın başkenti Bükreş'te düzenlendi.
Okullar Arası İl Birinciliği Eskrim Merkezimizde Düzenlendi
Okullar Arası Türkiye Birinciliği’ne katılacak sporcuların belirlendiği İstanbul Okullar Arası İl Birinciliği geçtiğimiz sene olduğu gibi yine Parat Ripost Eskrim Merkezi’nde düzenlendi.
Afyon’da Hayal Kırıklığı Yaşadık
Geçtiğimiz hafta sonunda Afyon'da düzenlenen Gençler Federasyon Kupası'nda boy gösteren sporcularımızın performanları ve elde ettikleri sonuçlar hayal kırıklığı yaşattı.
Circuit Sezonuna Mödling’de Devam Ettik
Uluslararası arenada 2017-2018 eskrim sezonuna Avusturya'nın Mödling kentinde düzenlenen Yıldızlar Avrupa Circuit turnuvasıyla devam ettik.
Yeni Yıl ve 2. Yaş Günümüz Kutlu Olsun
2018'in gelişi ve Parat Ripost Spor Kulübü'nün 2. yaş günü 29 Aralık 2017 günü eskrim merkezimizde düzenlenen gece ile kutlandı.
Maya ve Batuhan Büyükler Türkiye Şampiyonası’nda Piste Çıktı
23-24 Aralık 2017 tarihlerinde Adıyaman'da düzenlenen yılın son turnuvası olan Büyükler Türkiye Şampiyonası'nda Maya Ataç Kurtulmuş ve Batuhan Aktaş mücadele etti.
Gençler Türkiye Şampiyonası’ndan Gümüş Madalya Geldi
Gençler Türkiye Şampiyonası'nın Kılıç ayağı 17 Aralık 2017 tarihinde İzmir'de düzenlendi. Şampiyonada kulübümüz 17 sporcuyla temsil edilirken eskrimcilerimizden Maya Ataç Kurtulmuş gümüş madalya kazanma başarısı gösterdi.
Ankara Açık’ta Gurur Tablosu
28 sporcu ile mücadele ettiğimiz, 2-3 Aralık 2017 tarihlerinde Ankara’da düzenlenen Süper Minikler ve Minikler Açık Turnuva’da sporcularımız toplam 6 madalya kazanırken Minikler Kız Kılıç branşında eskrimcilerimiz ilk 3 sırayı alarak çok önemli bir başarıya imza attı.